Resume

Szymon
Sikorski
CEO in Publicon
Communication & development advisor
MBA lecturer at WSH
Lecturer at UWr and SWPS
e: s.sikorski@publicon.pl
Żyjemy w czasach rewolucji informacyjnej. Dzięki technologii zmieniają się media oraz to, jak się komunikujemy i zdobywamy wiedzę. Zmienia się gospodarka i modele biznesowe, ewoluuje rynek pracy, relacje międzyludzkie. Staram się zrozumieć te procesy i dzielić się nimi z organizacjami.

Zajmuję się doradztwem w sprawach komunikacji, strategiami i szkoleniami w tym obszarze. Wierzę w moc sprawczą języka i dialogu – za Wittgensteinem zgadzam się z tym, że granice mojego języka wyznaczają granice mojego świata. Rozumiem narzędzia i media funkcjonujące dziś i jutro. Staram się myśleć strategicznie i głęboko, co nie oznacza, że nie jestem skuteczny w rozwiązywaniu wyzwań z obszaru komunikacji.

Pomagam firmom i organizacjom głównie w zakresie: strategii komunikacyjnych, zarządzania kryzysowego, employer brandingu, kampaniach z obszaru public affairs. Jeżeli więc chcesz lepiej zrozumieć funkcjonowanie sfery medialnej – zapraszam.

Syzmon Sikorski

BIO

Szymon Sikorski – Prezes Zarządu i strateg w Agencji PR Publicon. Były Prezes Polskiego Stowarzyszenia Public Relations. Pełnił funkcję doradcy zarządu m.in. Association of Business Service Leaders (ABSL), Agencji Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej, WKS Śląsk Wrocław. Założyciel i pomysłodawca cyklu konferencji Social Media Day (socialmediaday.pl), promującej rewolucje jaka dokonuje się dzięki nowym mediom. Juror krajowych i międzynarodowych konkursów branżowych (Złote Spinacze, Bright Awards).

Absolwent Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej oraz Filozofii na Uniwersytecie Wrocławskim. Wykładowca Uniwersytetu Wrocławskiego, SWPS, WSE im. ks. Tischnera w Krakowie i wielu innych uczelni wyższych. Ekspert i trener w programie Markowa Gmina. Trener w projekcie „Strategicznie dla rozwoju” Ministerstwa Rozwoju Regionalnego.

Pracował i pracuje przede wszystkim dla największych firm z branży finansowej, nieruchomości, FMCG, BPO/BSS, sektora publicznego, gmin i samorządów. W 2012 roku nagrodzony Złotym Spinaczem za projekt w kategorii Public Affairs & Lobbying. Wraz z zespołem laureat 5 Złotych Spinaczy w latach 2012-2015. W 2014 roku nagrodzony wraz z zespołem za projekt w kategorii Community Relations w międzynarodowej nagrodzie Ragan’s PR Daily Awards. Dwukrotnie nominowany do SABRE Awards EMEA. Finalista Protonów 2014.

Najważniejsze
kompetencje

Rynek publiczny

Z rynkiem publicznym związany jestem od 2007 roku, kiedy to zainicjowałem cykl konferencji PR Regionów. Odbyła się ona w 7 województwach, a dotyczyła narzędzie promocji miast i regionów. Byłem ekspertem w programie Markowa Gmina (gdzie powstało 10 strategii marketingowych dla miast), później współtworzyłem strategie rozwoju regionalnego jako ekspert Ministerstwa Rozwoju Regionalnego w projekcie „Strategicznie dla rozwoju”.

Przez kilka lat pełniłem funkcję dyrektora ds. komunikacji społecznej w Agencji Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej. Tam odpowiedzialny byłem za rozwój i utrzymanie serwisu wroclaw.pl (ok. 1 mln UU).

Przeprowadziłem dość dużo szkoleń z zakresu komunikacji i nowych mediów dla przedstawicieli sektora publicznego: Ministerstwa Finansów, Ministerstwa Kultury, Narodowego Centrum Kultury, Ministerstwa Rozwoju, Urzędów Marszałkowskich (Łódzkiego, Dolnośląskiego, Podkarpackiego itp), urzędów miast (Katowice, Wrocław, Łódź, Gorzów) i innych jednostek publicznych.

Mam też dość duże doświadczenie w konsultacjach politycznych – głównie na szczeblu lokalnym. W doradztwie, organizowaniu badań, ustawianiu parametrów kampanii, kreacji strategii dla kandydata lub partii.

Rynek developerski

Od 10 lat współpracuję z Polskim Związkiem Firm Deweloperskich. Współtworzyłem od podstaw Kongres Mieszkaniowy – największą imprezę branży nieruchomości; współpracowałem z największymi spółkami deweloperskimi (m.in. Budimex Nieruchomości SA,
Marvipol SA, WPBM SA. Archicom SA, Vantage Development SA, Profit Development i wiele innych).

Ponadto mam doświadczenie we współpracy z deweloperami komercyjnymi, m.in.: Echo Development, czy Skanska SA.

Rynek BPO / BSS

Blisko współpracowałem z ABSL (Association of Business Service Leaders) oraz Agencją Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej. Rozumiem procesy, które stoją za tym sektorem, znam kluczowych liderów opinii, decydentów i dziennikarzy. Znam wyzwania stojące przed branżą. Szkoliłem firmy i samorządy z zakresu employer brandingu, języka i kultury korporacyjnej.
Dla ABSL wspierałem medialnie ABSL Conference, a także wraz z zespołem zaprojektowaliśmy ABSL Startup Challenge, ABSL Talks oraz Coffee Stories.

Nowe media

Doradzam w obszarze transformacji firm i mediów. Moja wiedza i doświadczenie przydadzą się, jeżeli chcesz zrozumieć ekosystem medialny w jakim dziś funkcjonujemy (a każda organizacja powinna to zrozumieć, zanim rozpocznie inwestycje w infrastrukturę informacyjną),. Pomogę zdefiniować grupę odbiorców, zaprojektować media oraz treści, które powinny się tam znaleźć. Współpracuję w tym obszarze nie tylko z podmiotami rynkowymi, ale także z wydawcami mediów.

Trzeci sektor / CSR

Dziś organizacje muszą być zsieciowane, otwarte i transparentne. Od początku współpracuję z organizacjami społecznymi, gdyż są niezbędnym uzupełnieniem tak rynku, jak i sektora publicznego. Warto rozmawiać, ale w takim procesie obie strony powinny być do tego odpowiednio przygotowane: rozumieć swoje potrzeby, mówić jednym językiem – albo chociaż na tyle przygotowanym, by móc się porozumieć. Wierzę także w to, że firmy i organizacje powinny być społecznie odpowiedzialne – a tego nie da się osiągnąć bez dobrej woli, strategicznego podejścia, czy pomysłu kreatywnego.

Organizacjom trzeciego sektora zdarza mi się pomagać na mocno nie rynkowych warunkach. Zależy od organizacji, zaangażowania no i możliwości czasowych i finansowych (moich, w danym czasie).

Współpracowałem z wieloma organizacjami 3. sektora. Za pomysł Dicka Dobrowolskiego wraz z zespołem Publicon i INSPRO dostaliśmy wiele nagród polskich i międzynarodowych.

Szymon
Sikorski
CEO in Publicon
Communication & development advisor
MBA lecturer at WSH
Lecturer at UWr and SWPS
e: s.sikorski@publicon.pl